Sipariş ve Destek

E-Ticaret ve İşleyişi-85

E-Ticaret ve İşleyişi-85
17-02-2021 tarihinde eklendi.

E TİCARET  VE  İŞLEYİŞİ

 

 

E-Ticaret : 1995 yılında tüm   dünyada internetin yaygınlaşmasıyla birlikte bu imkanı para kazanmaya dönüştüren girişimciler türemiştir.

Bu girişimciler kendi internet sitelerini kurup ürünlerini satmaya başlamıştır. Yelpazeyi genişletecek olursak zaman geçtikçe ürünler olmadan da satış yapılabilecek (Dropshipping) stoksuz e ticaret modeli başlamıştır. Bu alanda günümüzde öne çıkan kurumlar; Amazon, Aliexpress vb. platformlardır.

Bu platformlarda kendi sanal mağazanızı açıp stoksuz veya stoklu olarak ürün satıyorsunuz ve dükkan kirası, elektrik, dükkan mobilyası ve personel gideri gibi bir çok maliyetten kurtulmuş oluyorsunuz. Bu kadar kolay ve maliyetsiz başlayacağınız bir işe müşteri rağbeti de bir o kadar kolay ve yoğun oluyor.

Düşünsenize müşterileriniz evinden bilgisayarıyla hatta günümüzde cep telefonuyla bile sitenizden ürününüzü satın alıyor. Ve bunu kolayca yerinden kıpırdamasına gerek kalmadan, verdiği adrese ulaştırılıyor. Siz maliyet derdinden, müşteri ise konforundan ayrılmayarak her iki tarafında kazanması sağlanıyor.

Geçtiğimiz birkaç on yıl içinde, e-ticaret o kadar katlanarak büyüdü ki, işin doğasını gerçekten değiştirdi. Milyonlarca insan her gün çevrimiçi alışveriş yapıyor ve önemli bir kısmı haftada birden fazla alışveriş yapıyor. Bu, internet öncesi günlerde var olmayan kazançlı iş fırsatlarına yol açtı. İşletmeler artık yakın bölgelerindeki müşterilerle sınırlı değil - bunun yerine, her e-ticaret mağazasının milyonlara ulaşma potansiyeli var.

E-Ticaret süreci akışı, bir e-Ticaret web sitesinin çalışmasını sağlayan tüm adımları ve işlevleri açıklar. E-Ticaret, çevrimiçi hariç, birçok yönden fiziksel mağazalara benzer şekilde çalışır. Müşterinin gördükleri ve yalnızca çalışanlar için olan diğer alanlar var.

E-Ticarette çalışanlara özel alanlar, fiziksel bir alan yerine bir bilgisayarda var olmaları arasındaki farkla birlikte, bir tuğla ve harç mağazasında yönetim ofisi ve kasaların arkasındaki alan gibidir. Benzer şekilde, müşteriye dönük alanlar, satış katı, koridorlar, tabelalar ve diğer tipik perakende özelliklerine benzer, bir binanın içi yerine yalnızca bir web sitesinde.

E-ticaret dünyasına girmek, eskisi kadar zor değil. Eski günlerde, büyük bir ilk yatırım yapmanız, web sitenizi yapmak için geliştiriciler tutmanız ve çok daha fazlası gerekiyordu. Bugün çok daha iyi: bir bilgisayarı (veya mobil cihazı) olduğu ve öğrenme ve çok çalışma isteği olduğu sürece herkes bir e-ticaret işi başlatabilir .

Çevrimiçi alışveriş, sorunsuz ve kolay olmalıdır, ancak perde arkasında işler çok daha karmaşık hale gelir. Bu e-ticaret süreçleri, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, her çevrimiçi mağazanın temel parçalarıdır ve onlar olmadan başarılı bir iş yürütemezsiniz. Neyse ki, e-ticaret platformları, bir programcı olmadan (veya birini işe almadan) ihtiyacınız olan tüm özellikleri edinmeyi çok daha kolaylaştırır, ancak platform seçiminiz çok önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.