Sipariş ve Destek

Çocuklarda Stres-86

Çocuklarda Stres-86
17-02-2021 tarihinde eklendi.

Çocuklarda Stres Belirtileri

 

Stres sadece yetişkinleri değil çocukları da etkisi altında alan bir durumdur ve mutlaka konu çocuk olunca sebebinin öncelikli olarak araştırılması gereklidir.Çocuğun kendi kendine stresle ya da endişeyle başa çıkabilme olasılığı son derecede düşüktür,yaşadığı bunalım onu çok daha kötü etkileyecektir.Stresli bir çocukta hem davranış hem de duygusal açıdan durumlar belirir.

 

Stresli Bir Çocukta Neler Yaşanır

 

Aşırı agresif olur,özellikle okulda konsantrasyon bozukluğu yaşar,huysuzluk gösterir,korkular başlar,herkesten uzaklaşma eğilimi gösterir. Okula gitmek istemez,gitse bile okulda sorunlar çıkarır.Fiziksel açıdan da iştahında ciddi bir artış yada azalış olur,karın ağrısı şikayetleri başlar,yatağını ıslatır,uyku problemleri başlar,kabuslar görür.

 

Çocukluk dönemindeki stresin kaynağı mutlaka araştırılıp bulunmalıdır.Bu stres kaynağı bazen okuldaki bir arkadaşından kaynaklanabilir,bazen derslerinde olan başarısızlıklar tetikler, ailesinde yaşanan travmatik durumlar etki altına alır,kardeş kıskançlığı olabilir,şiddet görmesi baş kaynaktır,çevresel gelişen her olaydan etkilenmeye başlar.Bağırılmak her çocuğu korkutur ve strese sokar.

 

Stresli Bir Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır

 

Stresli bir çocuğa yardımcı olabilmek için bulunduğu ortamda her şeyden önce bir sakinlik yaratılmalıdır.Huzurlu bir aile ortamı ,kaliteli zaman geçirmek onu rahatlatacaktır.Çocuğu belli etmeden uzaktan incelemek gereklidir.Böylelikle onu korkutan ,strese sokan konu ya da kimse bulunabilir.Çocuklara yeni aktivitelere yöneltmek de onlar için olumlu bir adımdır.Ve çocuğa sevgi gösterilmelidir.Onunla konuşmak varsa derdini dinlemek,paylaşmak değer taşır.

 

Çocuğa yardımcı olmak adına yapılan her tür adım cevap vermezse yapılacak en iyi şey bir uzmandan yardım almak olmalıdır.Çünkü çocuk zaman geçtikçe içe kapanık olacak,çok daha mutsuz ve iletişimde sorunlar yaşayacaktır.Bu sorunlar evde,okulda,sosyal hayatında hızla devam edecektir.Çocuğu görmek,çocuğu duymak,çocuğu anlamak gereklidir.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.